Тодор Стойков посяга към 11-а купа в кариерата си

28.02.2013

Големият Тодор Стойков посяга към 11-та купа в забележителната си кариера. Крилото има три златни медала с родния Черно море през 1998, 1999 и 2000 г., другите 7 са със студентите. В своя последен сезон, лебедовата песен на капитана изпрати Лукойл Академик до финал в турнира след разгром над Ямбол с 81:56. Четири дни преди националния празник 3-ти март, когато става на 36, великата 15-ка вкара 9 точки (3/4 от тройката), направи 3 асистенции, овладя 2 борби, открадна 2 топки в защита и заби 2 чадъра за 17 минути под аплодисментите на съгражданите си в морската столица. Стойков изгледа последната четвърт като зрител, събирайки сили за мача за трофея утре вечер.

Първата част завърши 18:17 след тройка на Боян Попович със сирената. Преди това капитанът на Ямбол Станислав Говедаров вдигна трибуните с две поредни бомби от далечно разстояние и общо три за началните 10 минути. Капитанът на Лукойл Тодор Стойков започна с настроение и даде началото на серията тройки и за двата отбора в този период с две една след друга пред бурно подкрепящата го варненска публика.

Втората четвърт бе открита от нов снаряд от далеч, този път дело на другия продукт на школата на Черно море в редиците на студентите - Божидар Аврамов - 21:17. Обръчът около Ямбол се затегна, след като Дарил Уоткинс нанесе удар по самочувствието на Брайън Ормън с атрактивен чадър, Аврамов избухна със зрелищна забивка на бърз пробив, а секунди след него Лукойл реализира нови 2 точки на контраатака чрез Масамба. Иван Чолаков взе таймаут, за да спре устрема на шампиона, но след него Масамба отново открадна топката и повтори на скорост упражнението от преди прекъсването - 32:20.

Наказателната акция на Академик не свърши до тук. Две минути преди почивката момчетата на Сашо Везенков имаха аванс от 35:20, а Ямбол бе в нокаут, с едва 3 вкарани точки за първите 8 минути на втората четвърт. Уоткинс обаче сътвори чутовна глупост, изпросвайки си две нарушения за няколко секунди. Първо в атака, а след това и неспортсменско срещу Милошевич. Везенков реагира светкавично и смени американеца преди той да продължи с тъпотиите и да увисне с четвърти фаул.

Полувремето дойде при 38:23 в полза на Лукойл. Ямбол не знаеше къде се намира - 9:33 (27%) успеваемост в стрелбата. "Отличници" в яловото нападение уви бяха най-силните козове на тима от града край река Тунджа - Мартин Дурчев с 0/3 от тройката, оттеглил се с 5 точки в съблекалнята, и Говедаров с 3/12 и 9 точки, всичките от тройката, но останал без кош през вторите 10 минути.

Баскетболистите на Ямбол очевидно бяха оставили мерника си в хотела, защото и след подновяването на играта, невървежът им не секна. Настъпиха минутите на Димитрис Харитопулос, а пред погледа на своя първи треньор, разчистил пътя му към големия баскетбол преди 15 години в Черно море - Петко Делев, Тодор Стойков играеше с огромно настроение. Тройка на варненеца, негова трета в мача от три опита, закова 20 точки аванс за Лукойл 49:29 в 22-рата минута на двубоя.

Последната четвърт започна при резултат 63:39 за шампионите. Авансът на студентите на моменти надхвърляше 30 точки и ямболии вървяха към унизителен погром. В изблик на безсилие Стойо Чолаков си изпроси техническо, Везенков смени Стойков, а Иван Чолаков извади всичките си титуляри без Брайън Ормън, за да ги съхрани за срещата за бронза, а и може би да спести поне част от резила на звездата Мартин Дурчев, разочаровал с 0/4 от тройката и приключил с 9 точки. Не по-малки длъжници на Чолаков останаха опитните Юлиан Радионов (2 точки, 1/7) и Говедаров (13 точки, 4/16 и 4 грешки).