Шампионът подчини Рилски спортист в първия си мач за 2013 г.

05.01.2013

Шампионът на България – Лукойл Академик стартира 2013-а година с очаквана победа, след като се наложи при домакинството си на Рилски спортист с 96:84 в двубой от XI кръг на Национална Баскетболна Лига.

Девин Грийн изигра отличен мач за тима от Правец и приключи с 27 точки, 6 борби и 5 асистенции, но освен това, американецът допусна и цели 8 индивидуални грешки. Брендън Хийт и Веселин Веселинов също се представиха на ниво и вкараха по 16 пункта, а Дерил Уоткинс записа на сметката си 14 точки.

Бранко Миркович изтормози защитата на съперника с 20 отбелязани точки, Тери Смит вкара 18 пункта, а Христо Захариев и Бракстън Дюпри приключиха с по 17 и 14 точки.

Възпитаниците на Марин Докузовски стартираха мотивирано двубоя и без много проблеми стигнаха до двуцифрен аванс – 28:18, а основният виновник за добрата игра на студентите бе Грийн, който бе под пара и наниза 15 пункта за 10 минути игра.

Добрият развой на срещата през първата четвърт подведе домакините, които намалиха оборотите, а опитният състав от Самоков само това и чакаше. Ударното трио на Рилецо Миркович-Дюпри-Смит се развихри, като тримата бяха подпомогнати от тройки на Киров, а всичко това смъкна разликата до само пет точки – 44:49.

Студентите се върнаха преобразени за началото на второто полувреме и само за десет минути отново си подсигуриха по-комфортна преднина. В заключителната последна четвърт баскетболистите на Рилски спортист опитаха последен щурм и бяха близо до обрат, след като се доближиха на само три пункта от съперника – 72:75, но до сирената по-опитният състав на Лукойл не допусна изненада и с поредица от успешни атаки си подсигури успеха – 96:84.