Лукойл поведе на Балкан за титлата след трилър в Правец

23.05.2015

Лукойл Академик измъкна трудна и драматична победа над Балкан с 82:81 като домакин в Правец в първия мач от финалния плейоф в НБЛ. Така "студентите" повеждат с 1-0 успеха в серията за шампионската титла, която продължава в понеделник, 25 май. Тогава от 19,00 часа пак в Правец е втората среща между двата отбора.

Даниел Браун  21 точки стана най-резултатен за домакините, Христо Захариев добави 18 точки, а Никола Драгович бе страхотен за Лукойл с 12 точки, 10 борби и 5 асистенции, и с решителни намеси през второто полувреме. Отлично включване като резерва направи и Тери Смит с 10 точки. Капитанът на Балкан Павел Маринов наниза 17 точки, а Иван Лилов се отличи с 15 точки.

Ди Браун контузи рамото си минути преди сирената на последната четвърт и е под въпрос за понеделник. Травма получи и Христо Захариев секунди преди края на мача след като пресрещна пръстите на дясната си ръка. Балкан имаше невероятна възможност да измъкне победата в последните секунди, но стрелба от тройката на Педжа Стаменкович не порази целта.

Балкан бе в пълен нокаут преди почивката, когато в момент от двубоя изоставаше с 28 точки, но изнесе феноменална трета четвърт, в която навакса, изравни 72:72 след тройка на Павел Маринов и притисна Лукойл до стената. Много силно включване направи и Александър Груев, а накрая защитата на Лукойл обаче си свърши работата и макар и по най-трудния начин, момчетата на Тони Дечев спечелиха.