Лукойл не сбърка и срещу Берое в Стара Загора

28.01.2017

Лукойл Академик спечели дербито на 16 кръг на НБЛ Виваком с 87:80 като гост на Берое. Изходът на двубоя пък сложи край на победната серия на старозагорци у дома, които до момента нямаха загуба на собствен терен от началото на 2016/2017.

Филип Виденов поведе победителите с 25 точки, коствали на съперника първо домакинско поражение след серия от шест победи в мъжкия елит и общо 11 с тези в Балканската лига. Максим Корниенко оформи дабъл-дабъл от 15 плюс 10 борби, докато с двойни показатели се разписа и Стив Зак - 12 точки и 15 овладени отскочили топки. Христо Захариев добави 14 точки, а с 12 се включи и Дани Гибсън.

Арън Джоунс записа дабъл-дабъл за Берое,който отстъпи втората позиция във временното подреждане на Академик Бултекс 99, с 20 точки и 16 борби. 12 вкара Тихомир Желев, 11 точки срещу името си вписа и Брандис Райли Рос, а с 10 остана Шейн Гибсън.

Лукойл изглеждаше по-уверен в по-голямата част от двубоя, и макар най-голямата преднина в полза на "студентите" да дойде при 67:60 във второто полувреме, всичко бе решено в заключителните 5 минути. Старозагорци се доближиха на едва 2 точки до шампионите, а тройка на Тихомир Желев обърна за 76:75. И играта на котка и мишка тепърва започна, въпреки че на таблото оставаха по-малко от 240 секунди. Далечен снаряд на Антъни Бийн върна водачеството на "студентите" при 78:77, но Лукойл продължи да бележи. Въпреки че последните 10 секунди останаха за надлъгване с фаулове, до края беройци вкараха само още три точки и това бе всичко.

Академик е в серия от осем поредни победи в Стара Загора в мачове от редовния сезон. Единствената победа на Берое над Лукойл досега е от 12 март 2016 г. с 87:77, но в Правец. В следващия кръг шампионите приемат Рилски спортист на 4 февруари в Правец. Берое пък гостува на Академик Бултекс 99 в пловдивската зала "Строител".