Лукойл игра слабо и отстъпи на Левски в "Универсиада"

12.01.2013

Тимът на Левски показа, че се намира в отлична форма и загубата през седмицата в Балканската лига от КК Джуро Джакович е просто нещастно стечение на обстоятелствата, след като тази вечер възпитаниците на Константин Папазов се поздравиха с победата при домакинството си на големия съперник Лукойл Академик с 85:78 в среща от 12 кръг в шампионата на Националната Баскетболна Лига.

Марко Маринович и Чавдар Костов бяха основните оръжия в селекцията на столичани, като двамата завършиха срещата с по 20 точки, Николай Върбанов записа на сметката си дабъл-дабъл от 12 точки и 12 борби, а Димитър Ангелов и Златин Георгиев вкараха по 11 и 10 пункта.

Павел Маринов наниза 19 точки за Лукойл, като бе 5/9 при стрелбата от далечно разстояние, Брендъх Хийт се отличи с 18 пункта, а Дерил Уоткинс вкара 14, но двамата американци изоставиха отбора си в решителните минути на двубоя, след като бяха отстранени от игра заради натрупани лични нарушения.

Мачът започна много по-добре за столичани, които показаха добра организация в защита, а в атака Костов и Върбанов направиха резултата 6:0. Първите точки за студентите дойдоха след близо три минути игра благодарение на два фала на Уоткинс, а след известно колебание в редиците на гостите, момчетата на Докузовски се събудиха и успяха да залепят за Левски - 11:13. Папазов веднага взе прекъсване при малко над три минути до края на частта, но след подновяването на играта Лукойл Академик поведе за първи път в мача - 14:13 след тройка на Маринов. Все пак, след първите десет минути Левски отново бе напред - 20:18, което дойде най-вече благодарение на по-колективната игра, която демонстрираха столичани.

Студентите пак изравниха - 20:20, след като в началото на вторите десет минути овладяха няколко поредни борби в нападение. След невероятни пропуски и под двата коша, шампионите се нагодиха  към играта на съперника си, а това им даде възможност да отворят и най-голяма преднина в своя полза - 28:23. Последваха няколко спорни момента, които повишиха напрежението на терена, а Лукойл се възползва по-добре от ситуацията за 34:27. Баскетболистите на Левски не бяха казали последната си дума и след серия от 12:4 си върнаха лидерството - 39:38, като при този резултат дойде и почивката.

Първите секунди на третия период ще се запомнят с по един пропуск и под двата коша, както и с личните нарушения на Хийт за Лукойл и Златин Георгиев за Левски. Първите точки през второто полувреме бяха за гостите след кош и фал на Масамба, но отговорът на столичани бе повече от убедителен - пет поредни точки за Голди и 44:41 в полза на домакините. Играчите на Папазов продължиха да стоят по-добре на терена и увеличиха разликата до осем пункта. Ники Колев се развихри за Лукойл с шест поредни точки, но Марко Маринович също имаше какво да покаже - две тройки и 59:54. До края на частта столичани стигнаха до десет точки преднина, като в последните секунди шампионите успяха единствено да стопят четири пункта от изоставането си - 59:65.

Решителните десет минути започнаха с петата тройка в мача на Павел Маринов, а след това бившият баскетболистът на Ямбол вкара и два фала и всичко започна отначало - 64:65. След вихреното начало, последваха няколко "сухи" атаки и към двата коша, като първи се "отпушиха" гостите чрез Банев и Академик пак поведе за 66:65. Последваха размени на лидерството, но след това две детински грешки на гостите дадоха шанс на Левски са се откъсне напред - 78:74 при две минути до сирената. Проблемите за студентите се задълбочиха, след като Уоткинс, Хийт и Ники Колев последователно напуснаха игра заради нарушения, а Марко Маринович и Димитър Димитров не сбъркаха от линията за наказателни удари и подпечатаха победата на столичани – 85:78.