Лукойл - Левски във финала: 2-1 победи в полза на шампиона

29.05.2014

Лукойл Академик победи Левски със 106:99 като гост в зала "Универсиада" в третия мач от серията за титлата в НБЛ. Шампионите си върнаха водачеството с 2-1 успеха и още в събота имат възможност да защитят трофея за рекорден 12-и път. Това обаче минава през задължителен успех над силния тим на "сините", които този сезон вече триумфираха на два фронта - в турнира за Купата на България и в Балканската лига, а от догодина се пускат в Адриатическата лига.

Четвъртата среща за златото в първенството у нас е в събота, 31 май. Тя започва в 18,00 часа и ще се играе отново в залата на Левски "Универсиада". Победа на момчетата на Сашо Везенков ще направи Лукойл шампион, победа на момчетата на Тити Папазов ще доведе серията до пълна драма и равенство 2-2, както и до решителен пети и последен сблъсък във вторник, 3 юни в Самоков, където Академик избра да домакинства.

В отсъствието на контузения Чавдар Костов брилянтен мач изигра Александър Янев. Крилото наниза 15 точки, между които три кинжални тройки от четири опита в най-горещите моменти.

Марко Килингсуърт се реваншира за слабите си изяви в предишните мачове и избухна с 19 точки като резерва. Също с 19 и с гръмотевични пробиви и стрелба след почивката се отличи Антъни Уидън.

Първото полувреме принадлежеше на Божидар Аврамов (13 точки), който разхождаше защитата на Лукойл от кош до кош и забиваше на главите на съперника, жаден да отмъсти за пропуснатия шанс в мач №2. Добре му пригласяха Аландо Тъкър с 16 точки и Юре Лалич с 15 точки.

Убийствен двубой за Левски изнесе Брандън Хийт. Гардът нямаше спиране и завърши с 39 точки. Още 24 точки вкара Лайнъл Чалмърс.