Лукойл Академик спечели инфарктно във Варна

05.12.2014

Лукойл Академик оцеля в трилър с Черно море, завършил с 87:82 във варненската „Христо Борисов“. „Студентите“ догонваха през цялото време, но наваксаха двуцифрен пасив в края на третата част, за да останат единствените непобедени и след 9 кръг на НБЛ. Балансът на „моряците“ до момента пък е 4-4.

Първите 5 минути бяха равностойни и двата състава си размениха водачеството на няколко пъти. Силно включване на Божидар Аврамов и завърналия се в редиците на домакините Милян Пупович обаче изстреляха Черно море напред с 33:16 в края на встъпителния период. През втората част авансът на варненци набъбна до 19 точки, но Лукойл стопи до 38:48 на полувремето. Отново хаотични минути на гостите, гарнирани с химия във варненското дуо Йевджич - Аврамов, пратиха вицешампионите в пореден нокдаун при 43:60.

Серия от 15:0 обаче върна „студентите“ в битката. Играта на котката и мишка започна чак в последните 8 минути. Тери Смит изравни с един наказателен удар, а с втория даде първи аванс на Лукойл при 68:67 за последните 30 минути игра. Гонитбата продължи с ново равенство, а след това и обрат. И отново. И отново… След шест смени на водачеството в рамките на заключителните 5 минути Смит и Чарлс Томас изведоха „червените“ напред с 6 точки. Пламен Алексиев отговори с кош за Черно море, Крис Минков върна тройка, а Тенчо Банев изригна със забивка за 84:75. За Морис Къри остана само да довърши започнатото с 3 от 4 от фаула.

Тери Смит бе над всички за победителите с 20 точки. Плеймейкърът заслужи отличен и с постоянството си през всичките 24 минути, в които остана на паркета и които се оказаха решаващи за изхода. Чарлс Томас го последва с 16, с 13 и 7 асистенции се включи Морис Къри, а Бруно Шундов отбеляза 11.Милян Пупович направи повторния си дебют с фланелката на „моряците“ и за близо 32 минути на паркета записа 18 точки, 11 от които в първото полувреме, 6 борби и 3 асистенции.

10 кръг праща Лукойл Академик в Ямбол на 12 декември. Срещата е с начален час 18:00. Ден по-късно, от 17:00 ч. Черно море приема Берое в зала „Христо Борисов“.

Снимка: LAP.BG