Лукойл Академик остави крепостта червена

01.03.2013

Академик вдигна деветата си Купа в ерата Лукойл и Валентин Златев за последните 12 години, след като се наложи с 84:73 над отбора Левски в труден и оспорван финал. Шест секунди преди края старши-треньорът на сините отиде до пейката на съперника и поздрави с прегръдка наставника на шампиона Сашо Везенков, за когото победата бе и първа като водач на тима.

Двама баскетболисти празнуваха днес рожден ден. Брандън Хийт от Лукойл и Димитър Димитров от Левски. Сините започнаха по-добре и след бърз пробив на Чавдар Костов поведоха с 13:6 в 4-ата минута. Студентите заложиха на стрелба от далеч, но без резултат. За ужас на щаба на шампионите Дарил Уоткинс си изпроси две лични нарушения още в 5-ата минута. Везенков реагира мигновено и смени американеца с Тенчо Банев. В 6-ата минута с два фаула вече бе и Хийт, който блуждаеше безхаберно и в нападение, и в защита. След кош и фаул на Димитрис Харитопулос и два наказателни удара на Божидар Аврамов обаче Лукойл излезе на свой ред напред - 15:14. Трагедия бе и играта на Боян Попович, а сирената на първата четвърт дойде при 18:17 за Левски.

За Лукойл ходенето по мъките продължи и във втория период. Везенков върна Уоткинс, но центърът безотговорно побърза да натежи с трето нарушение, този път свирено му в атака. Съдиите дадоха общо три подобни фаула в нападение - на капитана Тодор Стойков и Банев до почивката, но без коментар, напълно заслужени. Академик действаше сковано и не можеше да разбие зоновата защита, с която Левски ги изненада. Стойков също увисна с три лични нарушения и седна да прави компания на Уоткинс на пейката, а Везенков заложи на Банев и Веселин Веселинов в подкошието. Две поредни тройки на Марко Маринович и Костов позволиха на вицешампиона да дръпне с 32:24, но полувремето дойде при 34:30 в полза на момчетата на Константин Папазов.

След 20 минути игра Лукойл бе катастрофа в стрелбата от тройката с 2/13 (15%), изоставаше по борби, асистенции, откраднати топки и водеше на Левски само по допуснати грешки - цели 8. Хийт нямаше вкаран кош и добре, че Банев и Веселинов се сбориха мъжки под ринговете. В противен случай резилът за шампиона по средата на двубоя щеше да има двуцифрово изражение.

Третата четвърт придоби сценарий на филм на ужасите за Лукойл. Нищо смислено в нападение, четвърто лично нарушение на Стойков, хаос и случайни попадения от невъзможни ситуации. Само Аврамов държеше своите в мача, Попович играеше като ляв крак от маса, Уоткинс не бе на себе си, а всички останали се бяха покрили. Подкошието на студентите приличаше на разграден двор, а Върбанов и Ангелов се разхождаха като на парад. Везенков напусна мястото си и застана прав, но само, за да види как Уоткинс прави поредната простотия в най-важния двубой за Лукойл за сезона - четвъртото си лично нарушение 3 минути преди края на третата четвърт.  Отпускане в Левски позволи на Академик да излезе с точка напред 48:48 след тройка - първи кош за Хийт в срещата. Американецът, който явно не си бе доспал в петък във Варна, избухна с втори пореден снаряд от далеч за 51:49, след това веднага и трети - 54:49, а унилите физиономии на шампионите леко дадоха признаци на живот. Хийт с осмата си поредна точка за 5 минути вдигна на 56:49, а понеже имаше хора в залата, които не бяха разбрали, че има рожден ден, гардът наниза четвъртата си тройка със сирената на периода - 59:49. Лудият американец реализира 14 точки от 29-те за своя тим в тази предпоследна четвърт.

Този път със серия от глупости влезе в последната четвърт вицешампионът. Хийт продължи да бележи, а изглежда сините не намираха начин да се противопоставят на рожденика. Левски обаче може да благодари на шведския национал Томас Масамба, който реши всячески да помогне на съперника, след като извърши два фаула за по-малко от минута (единият, от които неспортсменски). Това изпрати сърбина Маринович на линията за изпълнение на наказателни удари, от където, разбира се, нямаше как да сбърка и доближи тима си на едва 7 точки. Щурм на Уоткинс и Аврамов върна преднината на студентите при 71:59, а брилянтно включване на Боян Попович я увеличи до 14 точки в актива на шампионите. До края Лукойл не позволи обрат и се поздрави с трети поред трофей в надпреварата.