Антверп съкруши за втори път Лукойл Академик

19.01.2016

Лукойл Академик допусна трета загуба и втора от Антверп в Топ 32 след като отстъпи и в Ботевград пред белгийците с 63:71. На 15-и декември в Антверп двата тима откриха сметката си  в Група P, а тогава победата отиде при домакините от Белгия с 21 точки разлика: 94:73.

Желко Шакич с 20 точки и 8 борби, Димитър Димитров с 11 и Павлин Иванов с 10 стигнаха до двуцифрения точков актив за "студентите". Квейм Вон реализира 24 за гостите.

Първите 20 минути приключиха с точка аванс за Антверп - 35:36. Крилото Жан-Марк Амуема стреля в "Арена Ботевград" така, все едно прекарва по няколко денонощия седмично в залата: 13 точки за 17 минути (1/2 - 50% за 2 точки, 3/3 - 100% от тройката). Отборната успеваемост на Джайънтс от далеч бе почти 43% (6/14) срещу 33% (3/9) на Лукойл. Борбата през първото полувреме бе на страната на "студентите" с 24 срещу 13, но грешките бяха повече в ущърб на отбора на Тони Дечев - 9 срещу 5.

Тройката продължи да не влиза на момчетата от Академик, които откриха вторите 20 минути с 8 поредни пропуска зад дъгата. Пропуски валяха и от близо, и от далеч, а в 30-ата минута Антверп се откъсна с 14 точки - 59:45. В третата четвърт "студентите" вкараха 10 точки, а противниците им - 23. Всичко на терена бе вече решено.

Лукойл остана без кош в продължение на 9 минути, а Антверп направи убийствена серия от 17-0. Домиканите се запушиха от средата на третия период и се отпушиха с тройка на Павлин Иванов 7 минути преди сирената на редовното време. В оставащото време "студентите" направиха опит за обрат, но силите им не достигнаха.

Мачът уважиха министърът на спорта Красен Кралев, президентът на федерацията по баскетбол Георги Глушков, както и една от силните фигури в македонската централа - Илия Мерджановски. На двубоя присъства и шефът на Лукойл Академик Валентин Златев. Капитанът на шампионите Тенчо Банев изгледа битката с Антверп като зрител, поради контузия в коляното. Нито една минута не записа и Асен Великов, получил разтежение на последния домакински мач в НБЛ срещу Рилски спортист.

Снимка: LAP.BG