5 години стигат! Лукойл Академик проби в Топ 32 на ФИБА Къп

02.12.2015

Пет години стигат! Лукойл Академик се завърна там, където му е мястото - сред евробойците на Стария континент. Героична победа над лидера в израелската първа лига Макаби Ришон ЛеЦион със 77:72 като гост снощи класира шампионите на България в Топ 32 на ФИБА Къп. Лукойл прекрачва във втория етап за първи път от сезон 2010/2011, когато бе на 1/4-финал в ЕвроЧалъндж.

"Студентите" станаха най-добрият трети отбор измежду всички 14 групи в първата фаза на турнира и единственият на трето място, който постига четири победи в 6 мача. От нашата група H напред отиват Макаби Ришон като първи, Енисей Красноярк като втори и Лукойл като трети. И трите тима са с по 4 успеха и 2 поражения, а подредбата между тях е на базата на общата точкова разлика и на точкоата разлика в директните двубои.

Фантастична игра на черногорския център Филип Барович обезоръжи домакините срещу неговите 21 точки. Непоклатим в подкошието и в решителните моменти бе хърватинът Желко Шакич с пореден дабъл-дабъл на сметката си, този път от 17 точки и 11 борби.

Сръбският гард Бранислав Ратковица демонстрира най-доброто от себе си до момента с екипа на Академик и остана на крачка от страхотен трипъл-дабъл: 17 точки, 9 асистенции и 8 овладени под коша топки.

Ключови кошове на Павлин Иванов и незаменимо присъствие на лидера на състава Филип Виденов, плюс солидно включване на капитана Тенчо Банев и най-после отпушилия се Чад Тимбърлейк прекъснаха най-после черната серия на клуба в Европа.

След много лошо начало на мача за Академик, момчетата на Тони Дечев се стегнаха и наваксаха изоставане от 10 точки. При 31:29 за домакините през първото полувреме, звездата на Ришон Браян Доусън удари умишлено Ратковица, който миг по-рано го фаулира. Съдиите наказаха американеца с израелски паспорт с неспротсменско нарушение.

Възходът на "студентите" започна след почивката. Силно включване на Чад Тимбърлейк и негов пробив донесоха 8 точки аванс - 63:56 8 минути преди сирената. Барович покачи преднината на 9 - 68:59. Тя се задържа същата и след тройка на Ратковица метър зад линията - 71:62 3 минути преди края, и след нова бомба отвън на Тимбърлейк - 74:65 2 минути и 30 секунди преди последния съдийски сигнал.

Драмата бе пълна, а нервите на изключителния в този мач Барович се пропукаха от наказателната линия, при това на два пъти при 75:69 в полза на българския първенец. Черногорецът обаче се събра и при второто си заставане на фаула, не трепна и оформи крайното 77:72 за ликуващите "студенти".